Djeca rata - djeci mira

Objavljeno: 21.06.2016. | NOVOSTI

Mirovni kamp u sklopu projekta ''Djeca rata - djeci mira'' koji sprovodi Udruženje boraca – Maloljetni dobrovoljci odbrambeno-oslobodilačkog rata 92-95 Kantona Sarajevo (UB MDR KS) u saradnji sa Fondacijom Krila nade, a u sklopu platforme „Dijalog za budućnost“ koju implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine, uspješno je realizovan u periodu od 25.09. do 29.09.2015. godine u hotelu Bjelašnica na Bjelašnici.

Učesnici mirovnog kampa, srednjoškolaci iz deset srednjih bh. škola, uzrasta od 14 do 17 godina, profesori, bivši maloljetni dobrovoljaci iz vojski koje su učestvovale u prethodnim ratnim sukobima u BiH su u odličnoj i opuštenoj atmosferi razmijenili iskustva koja su bila izuzetno bitna i poučna za sve. Osnovna ideja projekta je bila da se prenesu užasi rata mladim generacijama i da se da doprinos u izgradnji mira, suživota i tolerancije u BiH, narocito u gradovima u kojima i dalje vladaju međuetničke tenzije i nepovjerenje, te da se na zdravim osnovama gradi zdrava budućnost naše zemlje.

Jedan od glavnih ciljeva projekta „Djeca rata - djeci mira“ je bio da se kroz niz interaktivnih radionica, predavanja i drugih, projektom predviđenih aktivnosti, koje su pored stručnog tima, moderirali pripadnici udruženja maloljetnih dobrovoljaca (VRS, HVO HZHB I ARMIJE BIH), otvoreno razgovara sa mladima, o svim negativnim posljedicama nasilnog načina rješavanja konflikta i važnosti izgradnje zajedničkog povjerenja, kao temelja za bolji i kvalitetniji suživot.

Učesnici kampa su tokom pet dana koliko je kamp trajao, imali priliku prisustvovati predavanjima eminentnih predavača: prof. dr. Esada Bajtala, prof. dr. Zlatiborke Popov, prof. Vuka Bačanovića, prof. dr. Kaline Yordanove, prof. dr. Slave Kukića tokom kojih su zajednički prošli kroz pitanja predrasuda, sterotipa, kritičkog mišljenja, istine, povjerenja, istorije, i mira. Pored jednodnevnih obilaska nekih od najvažnijih kulturnih znamenitosti BIH u Mostaru, Jajcu i Travniku, srednjoškolci su imali priliku i da razgovaraju i postavljaju pitanja maloljetnim dobrovoljacima proteklih ratnih sukoba (VRS, HVO HZHB I ARMIJE BIH).

 

„Mislim da je najveći značaj ovog projekta to što su maloljetni borci (djeca rata), sa različitih strana angažovani kao zagovornici mira. Također djeca su dobila priliku čuti neka nova znanja iz istorije, komunikologije, kao i psihologije (razumijevanje ratne traume i njenog transgeneracijskog prenošenja) koja nisu mogli steći tokom formalnog obrazovanja, a koja ćesigurno pomoći razvoju njihove ličnosti i unapređenju društva u cjelini. Posebno je značajno to što se kroz sve aktivnosti ni u jednom momentu nije ulazilo u analizu različitih shvatanja i tumačenja o povodima i uzrocima rata koji se na ovim prostorima vodio 90-ih već upravo na razvoju međusobne tolerancije i prihvatanja drugog I drugačijeg. Učesnici kampa su bili potpuno oduševljeni cjelokupnom organizacijom, i nadaju se nastavku ovakvih i sl. aktivnosti u kojima bi više nego rado ponovo učestvovali.“ rekla je Milica Lakić, prof. pedagogije i psihologije iz JU Ekonomska škola Brčko distrikt BiH.

 

Kroz ovu i druge projektom planirane aktivnosti, maloljetni učesnici ratnih sukoba 92-95, (iz VRS, HVO HZHB i Armije BiH) nastoje dati svoj doprinos izgradnji međusobnog povjerenja i unapređenju međuetničke tolerancije, nastupajući prvi put zajedno, ujedinjeni u poruci mira koju žele da pošalju mlađim generacijama.

 

„Ovo je početak projekta i svako druženje, sastajanje, razgovaranje, ne može ništa loše donijeti, pa tako ni ovaj kamp. Značaj i rezultati kampa biti će vidljivi u vremenu koje je ispred nas. Upoznavanje drugih ljudi, drugačijih po ubjeđenjima, stavovima, svakako je jedan od najvrjednih segmenata ovog projekta kao I obilazak kulturno-historijskih spomenika i gradova Bosne i Hercegovine gdje smo kao pripadnici svih konfesija i nacionalnosti skupa upoznavali ljepote Bosne i Hercegovine. Uključivanje vjerskog elementa kroz predavanje teologa o važnosti suživota i tolerancije bi također doprinjelo mirnoj I uspješnijoj koegzistenciji različitih etničkih skupina u Bosni i Hercegovini “, rekao je Profesor Nihad Granulo iz Srednja medicinska škola Mostar.

 

Petodnevni mirovni kamp je uspješno i profesionalno vodio međunarodni tim stručnjaka, predvođen diplomiranim psihologom Renatom Krstanović - koordinatoricom Projekta, magistricom psihologije Majom Alihodžić, stručnim saradnikom na Projektu '' Djeca rata -djeci mira'' i doktoricom kliničke psihologije Kalinom Yordanovom iz Bugarske.

''Kroz proteklih 5 dana bili smo svjedoci necega sto je svojom pozitivnošću i snagom pokazalo da humanost u nama, i ona istinska ljudskost postoji i da Bosna i Hercegovina ima budućnost koja se vidi u generacijama koja dolaze. Govorim o projektu Djeca rata -  djeci mira u kojem su učestvovala djeca srednjih škola s podrucja BiH skupa sa timom edukatora kojeg su činili maloljetni demobilisani borci sve tri sukobljene komponente (VRS, HVO u ARBiH) koji je uspio porušiti vjestačke granice postavljene medju nama, a tiču se naše nacionalne, religijske geografske i sličnih pripadnosti. Poruke mira koje su edukatori poslali, istovremeno ne izbjegavajući niti cenzurišući pitanja o ratnim sukobima, njihova iskrenost i  hrabrost, u djeci su pobudili želju za istinom, znanjem i istraživanjem.

Ipak, ono što je najvrjednije su neraskidiva prijateljstva koja će nas kroz istinu povesti u jedno bolje sutra za koje smo se vec zapitali da li postoji.'' rekla je Renata Krstanović koordinator projekta.

 

''Biti dio jedne tako moćne poruke mira, koja je prošle sedmice poslana iz ovog Mirovnog kampa, primjer je i obećanje svima nama da je svjetlija budućnost za kojom svi koji žive u ovoj zemlji čeznu, moguća i na dohvat ruke. Izašavši iz svojih sredina, djeca su skoro momentalno zaboravila na sve ono što stoji među njima, na sve ono što ih razdvaja, potpuno se usmjeravajući na ono što je svima njima zajedničko, a to je čista mladost i pozitivna energija. Smatram da sve to treba da nas podsjeti koliko je važno ne prepuštati stvari slučaju, i stalno, iznova ulagati u izgradnju mira, jer je to jedina prava vrijednost koju možemo predati u naslijeđe, generacijama koje ostaju iza nas'', rekla je Maja Alihodžić, magistar psihologije, Fondacija Krila nade.

 

Projekat ''Djeca rata, djeci mira'' primjer je važnosti promocije suživota i dijaloga kao načina rješavanja problema, i simbol mogućnosti zajedničke saradnje u cilju ostvarenja ciljeva koji idu u prilog svima nama.''

‘’Kao supervizor projekta ''Djeca rata, djeci mira'', veliko mi je zadovoljstvo što sam imala priliku da budem njegov dio. Mirovni kamp je uspio osigurati kreativnu i prijateljsku atmosferu među učesnicima, koji su uživali u zajedničkom vremenu koje su proveli zajedno.  Drugo, organizatori su uspjeli pomoći djeci da nađu svoj smisao historije i da razumiju čak i njene najproblematičnije dijelove. Konačno, vjerujem u potencijal projekta za daljnji razvoj,  jer je uspio dati smislene odgovore na još uvijek bolna pitanja. Sve to pokazuje da projektni tim zna kako da se nosi sa pitanjima vezanim za rat, umjesto da ih samo izbjegava.’’, izjavila je Kalina Yordanova, supervizorka projekta i klinički psiholog iz Bugarske.